Projekt Ekotjedan u produženom boravku

Autor: Kristina Varžić, 3. 5. 2022.

Prošli tjedan u produženom boravku organizirano vrijeme posvetili smo ekološkim temama. Cilj projekta bio je osvijestiti važnost zaštite okoliša te kroz praktične aktivnosti naučiti voljeti i štititi planet na kojem živimo. Tokom tjedna odgledali smo nekoliko obrazovnih filmova koji govore o problemima zagađenosti okoliša. Učenike su posebno potresle scene u kojima je prikazano koliko zagađenost, osim na zdravlje ljudi, štetno djeluje na životinjski i biljni svijet. Upoznali smo obnovljive izvore energije (Sunce, vodu i vjetar) te naučili da se prilikom pretvorbe tih izvora energije u električnu energiju ne oslobađaju tvari koje štete okolišu. Govorili smo o važnosti odvajanja otpada i njegova recikliranja, jer time štedimo energiju koja bi bila potrebna za njihovu ponovnu proizvodnju, a ujedno i smanjujemo količinu otpada. I sami smo od otpadnog materijala izradili zvečke za sviranje. Također, uz pomoć roditelja, na zajedničkoj radionici, izradili smo platnene vrećice od starih majica. Naučili smo kojim postupcima u svom domu možemo smanjiti potrošnju energije i time doprinijeti očuvanju okoliša (npr. gašenjem svjetla dok nismo u prostoriji, korištenjem štednih žarulja, odijevanjem u skladu s vremenskim prilikama…). Na kraju projektnog tjedna izradili smo i svoj prvi animirani eko filmić!

Tokom provedbe projekta shvatili smo koliko je svatko od nas odgovoran za očuvanje planeta Zemlje na kojem živimo te da je krajnje vrijeme da se ozbiljnije posvetimo njegovoj zaštiti. Na poveznici možete pogledati fotografije i animirani film.

Martina Brozd, učiteljica