Posjet vjerskim zajednicama grada Zagreba

Autor: Neven Gradečak, 23. 4. 2015.

I ove godine, već tradicionalno, posjetili smo vjerske zajednice grada Zagreba.Voditelji terenske nastave bili su vjeroučitelj Ivica Galeković i učiteljica povijesti Ksenija Mihelec. Na nastavu smo krenuli u petak 20. ožujka u osam sati. Brzo smo stigli u Zagreb i prvo posjetili Židovsku zajednicu u Palmotićevoj ulici. Dočekao nas je rabin Luciano i ispričao nam puno zanimljivih i nama nepoznatih podataka o Židovstvu. Potom smo preko Zrinjevca brzim korakom došli na Cvjetni trg i ušli u Pravoslavnu crkvu. Iznenadili su nas ugodno kad su nas odveli u novootvoreni muzej gdje smo vidjeli puno starih knjiga i različitih crkvenih predmeta.

Napravili smo malu stanku i zaputili se na Gornji Grad u Grkokatoličku  crkvu sv. Ćirila i Metoda. Dočekao nas je svećenik Danijel i tijekom priče o crkvi često nam postavljao pitanja na koja smo mi trebali, po njegovu sudu, znati odgovoriti. Crkva je vrlo slična našoj katoličkoj, odnosno pravoslavnoj crkvi – rekli bi „mješavina“ jedne i druge vjere.

U planu je bio posjet katedrali i muzeju Alojzija Stepinca, ali nismo imali dovoljno vremena (već smo u 6. razredu bili u katedrali i riznici).

Na kraju je ostala džamija kojoj smo se jako veselili jer nam se činila nekako najmanje poznata, nitko od nas nikada nije bio u njoj. I zaista, nismo se razočarali! Ona je izgledom posve drugačija od kršćanskih crkava.

Izlet ne bi bio potpun kad ne bismo završili u McDonaldsu u Areni gdje smo malo i šopingirali.

Učenici dodatne nastave povijesti