6. večer zavičajne poezije "Se sikut kaj je čut"

Autor: Neven Gradečak, 11. 5. 2015.

Žitnica je prošlog tjedna opet odzvanjala zavičajnom poezijom – u petak 8.5.2015. održana je 6. večer zavičajne poezije Se sikut kaj je čut. Večer su organizirale pedagoginja i knjižničarka škole. Pjesme djece i zavičajnih pjesnika recitirali su učenici škole. Tema ovogodišnje Večeri bili su običaji – neki koji su preživjeli do danas, ali i neki koji su gotovo zaboravljeni (rajenje, izrada piščelje, perjačeh...). Gošća pjesnikinja bila je gđa Snježana Šoštarko iz Krapinskih Toplica koja se publici predstavila sa svojim šaljivim pjesmama također s tematikom običaja. Ona je sve prisutne od srca nasmijala svojim rimama. U glazbenom dijelu Večeri sudjelovala je folklorna skupina Viline. S godinama se oformila publika koja vjerno dolazi na svaku Večer, potaknuta spontanošću djece recitatora i jednostavnošću programa Večeri.

Ova Večer postala je tradicionalnom manifestacijom kojom se diče i mjesto i škola. Dio je kurikuluma škole jer je to školski projekt koji se nastavlja iz godine u godinu. Učenicima se pruža mogućnost njegovanja zavičajnog govora i razvijanja ljubavi prema njemu. Razvijanjem vještine javnog nastupa stječu kompetencije za daljnji život te razvijaju svijest za potrebu djelovanja u lokalnoj zajednici.

Kristina Varžić, školska knjižničarka