Kinč moje babice

Autor: Neven Gradečak, 18. 12. 2015.

Iz 9 DND-a naše Županije, ukupno 40 djece i 12 voditelja, učilo je uz pomoć 11 demonstratora u subotu 12. prosinca na 10. „Kinču moje babice“ u Žitnici u Sv. Križu Začretju kako tradiciju i kulturnu baštinu našeg Zagorja (gumb od preje i slamu) koristiti u izradi maštovitih i zanimljivih modernih ukrasa, broševa odnosno zvjezdica. Ovaj već tradicionalni projekt prenošenja baštine djeci kroz igru, priču i stvaralaštvo podržava i prepoznaje naša Krapinsko –zagorska županija. Čestitke na vrijednom radu u proteklih 10 godina DND- u Sveti Križ Začretje stigle su i od Saveza DND-a Hrvatske, uz želju da i dalje u stvaralačkim i djeci primjerenim radionicama poučavamo zaboravljene vještine nove generacije. Šezdesetak sudionika uživalo je u učenju i u lijepom druženju te i u samom prostoru Začretja. Predstavnici DND-a iz Bedekovčine, Konjščine, Kumrovca, Oroslavja, Stubičkih toplica,Tuhlja, Zaboka, Zlatara i Začretja druženje su završili zajedničkim ručkom i željom da i iduće godine iznenadimo sami sabe učeći neku, djeci novu, a u stvari staru vještinu iz prošlosti Zagorja.
     Prenošenjem naučenog iz Začretja u gradove i općine diljem županije već deset godina zapravo je pronalaženje načina kako se vratiti svojoj ljudskoj biti i kroz igru, maštu i priču spoznavati svoj identitet. Znanje kreativnog djeteta pokreće radost stvaranja, a samo tako, spoznavši svoj identitet, možemo čuvati humani svijet za sutra. Taj svijet čine kultura, umjetnost, baština i čovjek koji ne smije zaboraviti misliti, stvarati i igrati se.
          Nevenka Sinković, predsjednica DND Sv. Križ Začretje