Noć knjige

Autor: Neven Gradečak, 25. 4. 2016.

Noć knjige obilježena je i u Svetom Križu Začretju. U petak 22.4. je u organizaciji Općinske i Školske knjižnice održana radionica pod nazivom Tko šiša šišmiša. Odazvao se veći broj djece nižeg školskog uzrasta kojima je radionica bila namijenjena. Razigrana djeca očekivano nisu šišali šišmiše, ali su naučili mnogo o njima. Noć knjige je posvećena 400-toj godišnjici smrti Cervantesa i Shakespearea te 100-toj godišnjici prvog objavljivanja Priča iz davnina. To je ujedno i Svjetski dan knjige autorskih prava te Dan hrvatske knjige. Sve navedene teme su prekomplicirane za male školske glavice, a o Regoču i Kosjenki puno govore na redovnoj nastavi  - to je razlog biranja šišmiša kao noćnih životinja za temu Noći knjige. Da se ne bi u potpunosti zanemarili spomenuti velikani svjetske i hrvatske književnosti, oni su spomenuti u uvodu te su djeci na karti pokazane Engleska i Španjolska i njihov položaj u odnosu na Hrvatsku. Nakon osnovnih informacija i razgovora o šišmišima, maskirnja u šišmiše i njihova iscrtavanja na dječjim licima, pročitana je priča Ari Berka Noćni let (koja na zanimljiv način govori o odrastanju i prvom odvajanju malog šišmiša od mame) te pjesma Vesne Parun Šišmiš letimiš. Nakon toga su se  djeca rasporedila u tri radionice – izrada šišmiša origami tehnikom, iscrtavanje modela šišmiša iz kartona te njihovo izrezavanje i ukrašavanje pripremljenim materijalima i izrada straničnika sa prigodnim motivima. Većina djece je sudjelovala u svim ponuđenim aktivnostima, a svoje radove su ponijeli sa sobom kući.

Radinica se održala u prostoru Općinske knjižnice i čitaonice Sveti Križ Začretje,  a vodili su je Franjo Kučko i Kristina Varžić.

Kristina Varžić