TERENSKA NASTAVA- VUKOVAR

Autor: Neven Gradečak, 29. 9. 2017.

Učenici smo osmih razreda, a zajedno s našim razrednicima i učiteljicom iz povijesti posjetili smo, prošli tjedan, grad Vukovar. Na ovu dvodnevnu terensku nastavu, pod nazivom Povijest u Vukovaru, krenuli smo zahvaljujući programu koji organizira i provodi Ministarstvo prosvjete i sporta.

U Vukovar smo došli u četvrtak oko 9:00 i bili upućeni u Memorijalni centar Domovinskog rata gdje smo nazočili predavanjima Domovinski rat i Bitka za Vukovar. Nakon predavanja, posjetili smo Muzej vučedolske kulture, a zatim i Gradski muzej Vukovar.

U ranim poslijepodnevnim satima smjestili smo se u hostel Dubrovnik i imali slobodno vrijeme koje smo iskoristili za zajednički odlazak u grad.

Poslije večere smo s učenicima preostalih šest škola išli u disko gdje smo se lijepo  zabavili.

Umorni od prvog dana i pomalo neispavani krenuli smo, prema programu, u razgledavanje preostalih memorijalnih lokacija u Vukovaru. Najprije smo išli u Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, a zatim u Mjesto sjećanja – Vukovarska bolnica, 1991. gdje smo gledali potresan film o bombardiranju bolnice i stradanjima ranjenika. Jutarnji dio završili smo posjetom Masovnoj grobnici Ovčara i Memorijalnom groblju žrtava Domovinskog rata.

Posjet učenika osmih razreda Vukovaru, završili smo kvizom Škola mira u kojem su učenici  pokazali što su naučili o Domovinskom ratu.

Prepuni dojmova, u kasnim poslijepodnevnim satima, krenuli smo kući. Terenska nastava se jako svidjela nama učenicima – neki od nas govore da je sada sve u vezi Domovinskog rata dosta jasnije jer puno smo novoga čuli i naučili.

Ipak, najvažnije od svega jest da znamo da smo se mi hrabro branili i da su ljudi, koji su izgubili živote, zaslužni za stvaranje naše samostalne države, a to nikada ne smijemo zaboraviti!

Učenici osmih razreda