TERENSKA NASTAVA – REDOVNIČKE ZAJEDNICE GRADA ZAGREBA

Autor: Neven Gradečak, 6. 11. 2017.

U petak 27.10.2017. u 8:30 krenuli  smo autobusom na terensku nastavu u Zagreb. Cilj terenske nastave bio je upoznavanje redovničkih zajednica u Zagrebu. Željeli smo vidjeti što rade i čime se bave redovnice i redovnici te koja je važnost i uloga njihovih zajednica.

Kada smo došli u Zagreb, najprije smo išli u Muzej Alojzija Stepinca te gledali film o njegovu životu. U Muzeju smo vidjeli mnogo zanimljivih stvari, npr. njegove naočale. Poslije smo išli u katedralu. Saznali smo da je to trolađna građevina i da je prije imala samo jedan toranj. Katedrala je tijekom povijesti bila nekoliko puta obnavljana. U njoj se nalazi grob Alojzija Stepinca i tamo smo se pomolili.

Potom smo išli k franjevcima i u franjevačku crkvu na Kaptolu br.9. Tamo nam je franjevac pričao  o životu sv.Franje, osnivaču reda.

Kasnije smo išli k uršulinkama. Saznali smo da je njihova utemeljiteljica Angela Merici, a zaštitnica sv. Uršula.

Vrijeme  nam je brzo prošlo uz kratko upoznavanje s redom uršulinki i malo dužim druženjem u dvorištu samostana gdje smo se igrali i častili grickalicama.

I za kraj smo išli u Remete kod karmelićana. Iznenadili smo se da zadaća karmelićana nije samo molitva- oni imaju zemlju s vinogradima, farmu domaćih životinja, vrtove...Upamtili smo jednu lijepu rečenicu u kojoj su nam rekli da biti karmelićan nije zanimanje, nego poziv.

Na kraju smo išli u Mc'Donald's koji smo svi nestrpljivo očekivali, ali nam je raspoloženje malo pokvarilo kišno i vjetrovito vrijeme.

Vratili smo se oko 18:30 i zaključili da nam je bilo lijepo i zabavno i da smo ponešto novo naučili.

Marija Švaljek, Katja Tretinjak i Marija Mladić, 6.b