TERENSKA NASTAVA – VARAŽDIN, IVANEC, LEPOGLAVA

Autor: Neven Gradečak, 24. 11. 2017.

Učenici smo sedmih razreda i u četvrtak 9. studenoga išli smo na terensku nastavu u Varaždin, Ivanec i Lepoglavu.

Krenuli smo u 8 sati i 30 minuta s dva autobusa, tj. jedan dio sedmaša vozio se u malom kombiju što nam je bilo posebno zgodno i uzbudljivo. Na svu sreću, kiša koja je padala prethodnih dana konačno je posustala i nadali smo se da nas ipak čeka lijep dan.

Brzo smo stigli u Varaždin, jedan od najljepših baroknih gradova u Hrvatskoj, iskrcali se iz autobusa i krenuli u kapucinski samostan i crkvu. Dočekao nas je ljubazni redovnik i ispričao nam sve o povijesti crkve i životu redovnika kapucina. Svaki puta postavljamo pitanje kako se netko odluči za život u samostanu i otprilike dobivamo isti odgovor – to je Božji poziv.

Uz stručno vodstvo našeg vjeroučitelja krenuli smo u razgledavanje stare gradske jezgre gdje smo vidjeli prekrasne zgrade i palače građene u baroknom stilu.

Razgledavanje smo završili posjetom Starom gradu gdje smo se rastrčali po velikim zemljanim nasipima koji su nekad služili za obranu od Osmanlija.

S veseljem smo krenuli u „posjet“ onom što je neizbježno – McDonaldsu! Napravili smo veliku gužvu jer je prostor jako mali, ali smo svi bili brzo posluženi.

Sad smo mogli krenuti dalje. Dočekao nas je lijepi mali grad Ivanec gdje smo posjetili Muzej planinarstva. Pogledali smo film o prošlosti grada, malu zbirku planinarskog pribora, odjeće i sl. i u podrumu kratki film o rudarstvu (na Ivančici se nekad kopao ugljen).

Put do Lepoglave bio je malo duži, pa smo odlučili pojesti zalihe slatkiša iz naših torbi.

U Lepoglavi smo razgledali crkvu koja je građena također u baroknom stilu, a posebno su nam se svidjeli kipovi anđela kojih u crkvi ima točno 105! Prelijepe su i freske poznatog majstora Ivana Rangera, redovnika pavlina, najpoznatijeg predstavnika baroknog iluzionističkog slikarstva.

Terenska nastava nam se svidjela, puno smo toga naučili i lijepo se družili i zabavljali.

Sedmaši