Šestaši u Zagrebu

Autor: Neven Gradečak, 16. 12. 2019.

Adventsko je vrijeme možda i najljepše vrijeme u kojem se može posjetiti Zagreb. Ulice su okićene nevjerojatnim ukrasima, raznobojne lampice svjetlucaju odasvud, nevjerojatni mirisi bude nam nepce, božićne pjesme čuju se iz svakoga kutka, a figurice orašara mašu kuda god prolazili.

U četvrtak, 12. prosinca 2019., zagrebačko je adventsko jutro zabijelio snijeg – jasno je da su učenici šestih razreda imali dovoljno razloga za potpuno veselje. Taj su dan, naime, šestaši otputovali u Zagreb na terensku nastavu „Posjet vjerskim zajednicama“ koju je organizirao vjeroučitelj Darko.

Po dolasku u glavni grad prvo su posjetili Islamski centar. Tamo ih je vrlo ljubazno dočekala islamska vjeroučiteljica te ih odvela u džamiju. Upoznala je učenike s razlikama, ali i sličnostima islama i kršćanstva, pokazala im osobitosti džamije te odgovorila na brojna pitanja koja su učenici postavili. Naravno, sva su djeca pokazala poštovanje prema drugoj kulturi i tradiciji poštujući njihove običaje skidanjem cipela prije ulaska u džamiju, a djevojčice su još i pokrile glave maramom dok su bile unutra.

Pred zagrebačkom katedralom dočekao ih je svećenik Anđelko te ih prvo odveo u Muzej bl. Alojzija Stepinca, a potom u razgled katedrale. Učenici su čuli mnoštvo zanimljivih priča te upoznali katedralu u jednom drugačijem svjetlu – shvatili su da katedrala nema samo važnost za vjernike, već da ona ima i veliku povijesnu i umjetničku vrijednost.

Šećer na kraju (i u želucu) bio je razgled adventskih štandova na Trgu bana Josipa Jelačića gdje su se učenici mogli poslikati, kupiti pokoju uspomenu te isprobati kobasice, germknedle, fritule i ostale slasne delicije.

Raspjevani i veseli, učenici su se vratili u Sveti Križ Začretje oko 14 sati. Poželjeli su da mogu ponoviti ovako lijep izlet već odmah idući dan.

Nikolina Fruk, učiteljica

« Ožujak 2024 »