Film o Luki Ritzu

Autor: Neven Gradečak, 26. 3. 2012.

Osmaši su u petak (23.3.) u školi gledali film Oblak koji govori o ubojstvu Luke Ritza. Kako su to doživjeli pročitajte u izvještaju Gabriele Veček!

''Kuda idem ne znam, ali htio bih, kad umrem, da me kremiraju i stave u neku lijepu pepeljaru,'' zapisao je u svojoj potrazi za smislom života, 14-godišnji Luka Ritz. Vjerojatno ni u najluđim snovima nije pomišljao da bi se to moglo dogoditi tako brzo... A dogodilo se za četiri godine.

Na školskom satu pogledali smo film „Oblak“. To je dokumentarac o jednom mladom 18-godišnjaku, tragično preminulom, stradalom od posljedica brutalnoga i besmislenoga premlaćivanja u Zagrebu od strane uličnih huligana.

Film je potresno svjedočanstvo današnjice, intimna priča koja se događa daleko od očiju javnosti. Kako i na koji način se nositi s gubitkom mlade, od okoline poštovane i voljene osobe.

Zašto se ugasio njegov mladi i nedužni život? Je li moguće da se našao u krivo vrijeme na krivome mjestu? Zar postoji krivo mjesto? Pitanja su tu, a odgovore dobivamo u filmu.

Nakon dva i pol mjeseca bezuspješne policijske istrage te medijske i građanske šutnje, uspjeli su u jednoj noći oblijepiti centar Zagreba plakatima na kojima su se pitali ''koliko puta još moraju umrijeti da bi proradila građanska svijest, a ubojica bio izručen u ruke pravde''. To je bila mala gerilska akcija nesagledivoga društvenog učinka. Plakati su digli javnost na noge, potaknuli emocionalnu reakciju građana i, na kraju, posljedično, doveli do uhićenja napadača.

Ovo je potresno svjedočanstvo o životu njegovih roditelja i prijatelja nakon toga tragičnog događaja. U njihovim potresnim pričama prisjetili smo se Luke kao veselog, duhovitog, nadarenog i omiljenog mladića čija je smrt potresla cjelokupnu hrvatsku javnost. Redatelj filma, Miroslav Sikavica, autor je ovog dokumentarca u kojemu je progovorio o maloljetničkom nasilju. Film nas opominje da preventivno djelujemo kako bi se nasilje u društvu svelo na što manju mjeru.

STOP NASILJU!

Gabriela Veček, 8.b