Dan sjećanja na Vukovar

Autor: Neven Gradečak, 28. 11. 2012.

I ove godine smo u prostorima škole obilježili Dan sjećanja na Vukovar. Program su osmislile učiteljica povijesti Ksenija Mihelec i učiteljica hrvatskog jezika Monika Šalec s učenicima dramske i povijesne grupe. Četvoro učenika je u subotu, 17.11., čak i posjetilo Vukovar. Izvještaj o obilježavanju ovog dana kao i o putovanju u Vukovar pročitajte u nastavku!

školska knjižničarka

Dan sjećanja na Vukovar

Republika Hrvatska imala je težak put u stjecanju svoje samostalnosti. U Domovinskom ratu razrušena su mnoga sela i brojni gradovi, a ubijeno je na tisuće njenih građana. Najveću žrtvu tijekom rata podnio je grad Vukovar. Grad postaje, stoga, simbol otpora agresoru.

Naši učenici su se 20. studenoga prisjetili nekih trenutaka i događaja koji su se zbili u ne tako davnoj prošlosti. Naime, prije dvadeset i jednu godinu, 18. studenoga 1991. godine nakon tromjesečne opsade i gotovo potpunoga uništenja grada,  prestao je otpor hrvatskih branitelja u Vukovaru.

Osvijestili smo činjenice iz naše prošlosti, ali ove godine na drugačiji način. Učenici povijesne grupe dobili su zadatak osmisliti jedan školski sat povijesti. Naime, Barbara Vukić i Nina Dlesk pripremile su prezentaciju o povijesti Vukovara prije rata, a David Leljak i Franjo Veček bavili su se temom Vukovara u vrijeme rata. Oni su dobili priliku biti nastavnici povijesti gdje su shvatili da nastavnički posao baš i nije lak jer zahtijeva puno pripreme i istraživanja prije same prezentacije.

Učenici koji su slušali predavanje imali su zadatak da pažljivo slušaju jer je poslije nastavnog sata uslijedilo ponavljanje gradiva.

Osim toga, dramska družina prikazala je i igrokaz Vukovar prije, Vukovar sad koji je nastao na temelju djela Mali ratni dnevnik Stjepana Tomaša.

Monika Šalec, učiteljica hrvatskog jezika

Posjet Vukovaru

U subotu 24. studenoga u sklopu projekta za promicanje istine o Domovinskom ratu u školama, grupa branitelja, učenika i učitelja, među kojima i nas četvero đaka OŠ Sveti Križ Začretje, predvođeno učiteljicom povijesti Ksenijom Mihelec, posjetili smo Grad heroj, Vukovar.

Razgledavanje je započelo u Muzeju vukovarske ratne bolnice. U bolničkom podrumu je, u spomen na stradale ranjenike, branitelje i civile iz vukovarske bolnice, postava kojom su vjerno prikazani neljudski uvjeti života za vrijeme opsade grada.

Nakon toga, obišli smo Ovčaru i Spomen dom gdje su ranjenici i medicinsko osoblje iz vukovarske bolnice proveli svoje zadnje sate prije nego što su strijeljani.

Svi smo bili prožeti osjećajem tuge i suosjećanjem sa žrtvama kojima smo dostojanstveno i iskreno odali počast na Ovčari i Memorijalnom groblju.

Obilazak ovih mjesta ostavio je dubok dojam na sve prisutne tako da su samo rijetki uspjeli suspregnuti suze.

Na kraju smo posjetili vojarnu – Memorijalni muzej Domovinskog rata gdje smo uz predavanje razgledali tenkove, topove i avione te si i na taj način dočarali djelić povijesti.

Franjo Veček, 7.b

« Svibanj 2024 »