Obilježavanje Svjetskog dana jabuka, 20.10.

Autor: Dario Šimag, 21. 10. 2021.

Obilježavanje Svjetskog dana jabuka, 20.10.

Jedna jabuka na dan tjera doktora iz kuće van, poznata je narodna poslovica koja govori o jabuci kao kraljici voća. Upravo na 20. listopada obilježava se Svjetski dan jabuka, što je započelo 1990. godine u Londonu s ciljem promicanja zdravstvenih kvaliteta jabuke i demonstracije mnogobrojnih sorti, stoga smo i mi u holu škole, već tradicionalno, postavili izložbu starih i novih sorti jabuka. Učenici su i ove godine bili vrijedni te aktivno sudjelovali u ostvarivanju ove izložbe donoseći različite sorte u školu, koje smo zajedno determinirali i izložili. Uz samu izložbu, postavljene su i determinacijske kartice s opisom ploda, vremenom sazrijevanja i kako ga prepoznati te plakat o najvažnijim karakteristikama jabuke kao voćke, njezinim blagodatima na zdravlje čovjeka i zašto ju je važno konzumirati svaki dan. Mnogi od vas vjerojatno nisu znali da jabuka spada među najkorisnije namirnice za zdravlje organizma jer je bogata vitaminima C, A, E, B1, B2, B6, beta karotenom, vlaknima, kalijem, kalcijem, fosforom, željezom, magnezijem i ugljikohidratima. U jabuci ima 85 do 90% vode pa uspješno osvježava i gasi žeđ. U kombinaciji C vitamina, minerala i ostalih korisnih sastojaka u jabuci, jača imunološki sustav organizma. Vrlo je učinkovita u borbi protiv virusa i bakterija, štiti organizam od prehlade, a također smanjuje rizik za pojavu karcinoma debelog crijeva. Nadamo se da će učenici, djelatnici, a i ostali posjetitelji naučiti nešto novo i uživati u ovoj lijepoj izložbi!

Još jednom, hvala svima na sudjelovanju!

Slike pogledajte u foto galeriji.

Silvija Bartulović