2010-03-18 12:15:00

Zavičajni govor – izborni predmet u našoj školi

Prošle školske godine učenici osmog razreda (Sunčana Sinković, Matija Jelenić, Antun Profeta, Marko Šoštarić), polaznici dodatne nastave povijesti, sami su izabrali temu za projekt – htjeli su da se zavičajni govor uvede u našu školu kao izborni predmet.
Njihovu želju da se u školi više govori kajkavski uočila sam još dok su bili u šestom razredu. Na satu povijesti, kad se ne bi radilo o gradivu, sa mnom bi razgovarali kajkavski. Bili su uporni i stalno su isticali da je to njihov materinji jezik. Obzirom da u školi postoji izborna nastava iz likovnog, tamburaši ( što je naša specifičnost), htjeli smo «dodati» još jedan izborni predmet – kajkavsko narječje. U razgovoru s ravnateljicom zaključili smo da je to moguće, osobito sada kada je donesen nacionalni kurikulum. Proučili smo zakone i vidjeli da u ostvarenju naše ideje nema nikakvih zapreka.

Najveći problem izborne nastave, na koji nas je upozorila učiteljica hrvatskog jezika, je činjenica da ne postoje pravopis niti gramatika kajkavskog jezika.
Učenici u našoj školi bili su oduševljeni našom idejom, a i učitelji se slažu da treba poraditi na očuvanju zavičajng govora i kulture.
Roditelji učenika koji su radili na projektu i predstavnici lokalne zajednice dali su nam podršku.
Mali dio onoga što rade pokazali su u listopadu prošle godine kamerama HTV-a, a mi iz povijesne grupe objasnili smo novinarki koji je cilj našeg projekta ove godine.
Naglasili smo da nam je cilj popularizirati kajkavski jezik, tj . što više ga približiti učenicima naše škole i učenicima drugih škola naše županije. Htjeli bismo da se kajkavski jezik, običaji i tradicija očuvaju, a upravo mi, mlada generacija možemo tu puno napraviti.
Sve što rade šestaši pratimo mi, sadašnji osmaši ( Paulina Lončar, Nikolina Božićek, Luka Ivanković, Mateja Bajs, Marija Martinjak, Valentino Vrančić, Lorena Barić i Matija Petrečija).


Organizirali smo «Večer zavičajne poezije» u Žitnici 11. ožujka 2010. godine gdje smo pozvali istaknute svetokriške pjesnike, bivše učenike naše škole koji su pisali pjesme, a mi smo pokazali kako bi izgledala nastava u školi kada bi učitelji predavali na kajkavskom.
Cijeli projekt bio je predstavljen u Krapini, na Znanstvenom skupu o kajkavskom jeziku,gdje smo dobili podršku istaknutih hrvatskih profesora i akademika.
 


Osnovna škola Sveti Križ Začretje