Nastavak projekta Mali vrtek

Autor: Kristina Varžić, 12. 6. 2023.

U ovom članku donosimo novosti vezane za nastavak realizacije lokalnog projekta revitalizacije školskog vrta “Mali vrtek” pri OŠ Sveti Križ Začretje. Kao što smo već naveli, pod mentorstvom Udruge Bioteka, a u sklopu projekta  Girls own STEM , srednjoškolka Maja Peroš je u suradnji s učeničkom zadrugom “Začretko” i volonterima nastavila realizaciju svojeg projekta. Nakon pripremnih aktivnosti uređenja zemljišta, nabavke sadnog materijala i alata, kojeg je većim dijelom financirala udruga Bioteka, pristupilo se oživotvorenju same srži projekta. U projekt se uključila i Općina Sveti Križ Začretje koja je nabavila i ugradila drvene elemente za povišene gredice te članovi i volonteri “Začretka”. Oni su napunili  iste zemljom i supstratom te zasadili u njih sadnice lavande i smilja. U jednu od povišenih gredica je između sadnica postavljen digitalni analizator (sa senzorima) svojstva i parametara okoliša (zemljišta) koji daje podatke o stanju pH, vlazi i temperaturi zemljišta te visini insolacije, a putem kojeg se dobiveni podaci evidentiraju i analiziraju. Povratno se na temelju dobivenih podataka poduzimaju potrebne aktivnosti (zalijevanje, prihrana, raskrivanje ili zagrtanje zemljišta radi optimuma temperature i vlage).  Realizaciju ovog dijela projekta su osim voditeljice Zadruge i učiteljice kemije Jadranke Tepeš te učiteljice biologije i agronomke Martine Kvež, pomagale volonterke i prijateljice iz Majinog  1. Fa razreda Petra Mezdić i Mateja Pavlić. Sudjelovali su i “domači” volonteri Sara Jurman, Nola Prelčec, Valentina Veček, Hela Kotarski i Majina mama Željka. Fizički zahtjevniji dio projekta je bio iskop sadnih jama za sadnice jabuka, krušaka i višnji. U  njih je trebalo dovesti dio humusa i supstrata te posaditi i zalijati sve posađene voćke. Navedene aktivnosti je realizirala pojačana pretežno muška ekipa volontera u kojoj su bili Martin i Juraj Majsec, Ivan Martinjak, Majin tata Davor te ravnatelj OŠ Dario Šimag kao moralna i logistička podrška. Tijekom rada je bilo zasluženih malih i velikih odmora za prijeko potrebno osvježenje, a nije  izostao ni prigodni domjenak za “težake” tijekom kojeg se iz mladih grla moglo  čuti i starih zagorskih popevki. U zadnja dva tjedna planiran je po jedan školski sat izvan učionice iz prirode za šestaše i biologije za osmaše na kojima će učenici obići površine voćnjaka i povišenih gredica. Obilazak će učenicima poslužiti za uvid u suvremene metode pripreme zemljišta i uzgoja i njege sadnica ljekovitog bilja i voćaka. Iako je školska godina pri kraju, projekt se nastavlja kroz praćenje rasta sadnica. Svi jedva očekuju kraj ljeta i početak jeseni kada će se pokazati prvi rezultati.